Tecno Spark 10C Price in Pakistan
Tecno Spark 10C
Rs. 24,499
OutOfStock
Tecno Spark 10C Price & Specifications
| Release Date | 16-06-2023 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.5 mm |
| Phone Weight | N/A |
| Operating System | Android 12 OS |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1612 Pixels |
| Phone Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSD Card, (supports up to 256GB) |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | Dual Flash |
| Front Video Recording | 720p@30fps |
| Back Camera | 16 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Octa-core |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Tecno Spark 10C price in Pakistan is 25,999 PKR. Tecno Spark 10C is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Tecno Spark 10C launched with impressive color options black,blue,green,orange,skin_blue. Tecno Spark 10C phone is lightweight, which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Tecno Spark 10C is set up with a 16 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Octa-core and Mali-G57 MP1 ensure the smooth performance of Tecno Spark 10C. The Display of Tecno Spark 10C supports Resolution up to 720 x 1612 Pixels and the screen Size is 6.6 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.6 Inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Tecno Spark 10C price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Spark 10C Availability
| Expected Price: | Rs. 24,499 |
| Release Date: | June 16, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Tecno Spark 10C Price and Specs
| Tecno Spark 10C 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 24,499 |